Historien om de två tvillingarnas väg från vanliga människor rakt in i en värld med odödliga människor, magiker av enorm kraft och uråldriga varelser som vandrar på vår jord.
Lite irriterande att alla odödliga är kändisar, Shakespeare, Billy the Kid, Machiavelli och så vidare. Dock så gillar jag mytologin bakom gudar och hjältar som målas upp över alla sex böckerna. Här binds Atlantis och Sherwoodskogen ihop. Arthurs riddare och egyptiska gudar. Dryader, golems och vampyrer vävs ihop till en trevlig historia.
Dessutom vänskapen mellan syskonen. Ingen extrem kärlekshistoria som är så vanligt i genren i övrigt. Men gott om kärlekspar, även om de flesta är (jätte jätte) gamla.
3,5/5
/Mikael
PS. Böckerna är: The Alchemyst, The Magician, The Sorceress, The Necromancer, The Warlock och The Enchantress.